Deutsch English français
auf Deutsch in English en français



Znakowanie mundurów, ekwipunku i uzbrojenia.


Miejsca znakowania wyposażenia.

Règlement de comptabilité vom 8. Floréal an 8 (Tit. 4, Art. 29):

29. Znakowanie elementów ubioru.

Wszystkie części ubioru [habillement] będą stemplowane [timbreés] rokiem produkcji.

Mundury [habits] i kamizelki [vestes] będą znakowane na zakładce z tyłu [sur le plis de derrière], a bryczesy [culottes] po zewnętrznej prawej stronie pasa [sur le côté droit extérieur de la ceinture].

Wszystkie części skórzane [buffleterie], pasy do muszkietów [bretelles], tornistry [havre--sacs], [mantelzaki (porte-manteaux)] i inne elementy ekwipunku [effets d’équipement] będą oznaczane numerem żołnierza i literą przypisaną do każdej kompanii.

Oraz w tyt. 4, art. 47:

47. Znakowanie uzbrojenia.

Wszystkie muszkiety, bagnety i tasaki będą znakowane literą przypisaną do każdej kompanii i numerem pomiędzy 1 a numerem odzwierciedlającym rzeczywisty stan kompanii.

Broń opuszczających kompanię zostanie przekazana następcom tak, aby porządek numeracji żołnierzy nie był w żadnym wypadku zmieniany i zawsze pozostał, jakim był pierwotnie ustanowiony w kompaniach, wydzielniach i podwydzielniach.

Broń nadliczbowa [armes sans destination] i tych żołnierzy, którzy są urlopowani [absens par congé] będzie przetrzymywana w magazynie [magasin] kompanii i doglądana przez żołnierzy wyznaczonych do cięższych prac [hommes de corvée].

W artykułach 12 i 34 Règlement d'administration z 10 lutego 1806 powtarza oba powyższe artykuły słowo w słowo dodając w trzecim zdaniu artykułu 12 określenie ‘mantelzaki’ (‘porte-manteaux’).

W 1808 r. zostało opublikowane w Paryżu 2-gie wydanie "Manuel d'Infanterie ou Résumé de tous les Règlements, Décrets, Usages, Renseignemens, propres à cette Arme. Ouvrage renfermant tout ce que doivent savoir les sous-officiers." (Podręcznik piechoty albo podsumowanie wszystkich regulaminów, zarządzeń, instrukcji i wskazań użytecznych dla tej broni. Praca zawierająca wszystko, co podoficer wiedzieć powinien.)

Autorem pracy był Etienne-Alexandre Bardin (1774-1841). Na str. 380 f. podsumowuje on:

Znakowanie żołnierskiego wyposażenia.

319. Furier czuwa, ażeby wszystkie elementy wyposażenia żołnierza były oznakowane znakiem [marque] regimentu oraz numerem człowieka i kompanii (Règlement de comptabilité z 8-go Floréal an 8, tit. 4, art. 29);

mundury [habits] i kamizelki [vestes] mają być stemplowane [timbrés] na zakładce z tyłu,

a bryczesy [culottes] po zewnętrznej prawej stronie pasa (Règlement d’administration z 10-go lutego 1806, art. 12).

koszule [chemises] posiadają nadruk [empreinte] na piersi, na wysokości trzeciego guzika od kamizelki;

getry [guêtres] wewnątrz, blisko kolana;

buty [souliers] będą cechowane wewnątrz, blisko środka podeszwy;

pasy do tasaków [baudriers] i pasy do ładownic [banderoles] będą znakowane w rozumieniu stempla [poinçon] w części będącej blisko środka na piersi.

pasy do muszkietów [bretelles] jeden pouce [27 mm] powyżej półklamry [demi-boucle];

tasaki [sabres] na zewnętrznej stronie ostrza [sur le côte extérieur de la lame], na zewnętrznej stronie gardy [branche] i na zewnętrznej stronie pochwy [fourreau];

muszkiety [fusils] na grubszej części lufy [tonnerre], na grubszym końcu stempla [poire] oraz na tulei bagnetu [douille].

Jak wyglądały znakowania.

W 1809 r. w Paryżu została opublikowana dwutomowa praca "Mémorial de l'Officier d’Infanterie, présentant La Collection méthodique de tout ce que les Règlemens aujourd'hui en vigueur, et les Lois non abrogées, contiennent de particulier à cette arme; par l'auteur du Manuel d'Infanterie." (Notatnik oficera piechoty, zawierający metodycznie zebrane wszystko, co zawierają obowiązujące obecnie regulaminy i nie uchylone dotąd przepisy tyczące się tej broni, podane przez autora Podręcznika piechoty.)

W powyższej pracy (tom 2, strona 550), Bardin pisze w nocie (3) do Règlement de comptabilité z 8-go Floréal an 8, art. 29, tit. 4:

Zgodnie z Instruction z 1-go stycznia 1792, art. 9, cały ubiór, włączając pasy do tornistra, będzie znakowany numerem człowieka i literą przypisaną do każdej kompanii.

Litery G. R. 1 oraz G. R. 2 oznaczają dwie kompanie grenadierskie, a pierwszych 16 liter alfabetu oznacza 16 kompanii fizylierskich.

Ekwipunek [équipement] będzie znaczony z tyłu [revers] każdego przedmiotu; po prawej stronie litery rok, w którym przedmiot został wydany, a po lewej numer żołnierza według następującego porządku: 1791. A. 10.

Różne numery oznaczające żołnierza zobacz tutaj.



... powrót do strony głównej